فرمت های گرافیکی

فرمت های گرافیکی فرمت های گرافیکی

اگرچه صدها فرمت برای فایلهای گرافیکی وجود دارد ولی مرورگرهای وب تنها از تعداد کمی از آنها پشتیبانی میکنند. این مقاله به بحث پیرامون فرمت های گوناگون فایلهای گرافیکی میپردازد که طراحان سایت از آنها استفاده میکنند و نیز موارد استفاده از آنها را بیان خواهد کرد

فرمت فایلهای گرافیکی که توسط مرورگرهای مرسوم پشتیبانی میشوند شامل فرمت گرافیکی قابل تعویض (GIF)، گروه متخصصین عکاسی (JPEG)، گرافیک شبکه های قابل حرکت (PNG)، و گرافیکهای برداری میباشد. برخی از ویژگیهای این فرمت ها به قرار زیر میباشند:

شفافیت (Transparency)

این ویژگی به تصویر این امکان را میدهد تا درجه ای متغیر از ماتی را داشته باشد که از جامد تا شفافیت کامل (پشت تصویر کاملاً قابل مشاهده است) متغیر است.

 

فشرده سازی

این ویژگی به تصویر این امکان را میدهد تا توسط الگوریتمهای ریاضی، که گروهی از پیکسلها را بعنوان یک آیتم قلمداد میکنند، در حجم کوچکتری ذخیره سازی شود.

 

چند خط در میان (Interlacing)

این ویژگی به تصویر این امکان را میدهد تا به این ترتیب بارگذاری شود که در ابتدا خصوص فرد کشیده شوند و سپس خطوط زوج. اینکار به کاربران و بینندگان این امکان را میدهد تا تصویر را زودتر از آنکه بارگذاری به اتمام برسد مشاهده نمایند.

 

انیمیشن

انیمیشن، با استفاده از یک سری از تصاویر ثابت و پشت سرهم حس حرکت را بوجود می آورد Gif های متحرک، نه تنها نیاز به پلاگینی ندارند بلکه تقریبا قادرند با هر سخت افزار و دستگاهی کار کنند.

 

پیشرفت کننده (Progressive)

این ویژگی در بارکذاری تصاویر، چیزی شبیه به interlacing است به این ترتیب که قسمتهای مختلف تصویر بطور جداگانه بارگذاری میشوند ولی محدود به خطوط زوج و فرد نیستند. اینکار سبب میشود تا کاربر تصویر را زودتر از زمان بارگذاری آن مشاهده کند.

 

GIF

منشاء GIF به سال 1980 بر می گردد و در اویل دهه 90 میلادی بعنوان فرمتی مطلوب برای طراحی صفحات سایت توسط طراحان سایت مورد قبول قرار گرفت. فایلهای GIF، از الگوریتمی برای فشرده سازی استفاده میکند که حجم فایلها را برای بارگذاری سریع پایین نگه میدارد.
رنگها به 256 رنگ (8 بیت) محدود شده اند و ویژگیهای transparency و interlaced نیز پشتیبانی میشود. همچنین این امکان وجود دارد تا تصویری متحرک و انیمیشن دار با استفاده از این فرمتی تصویری ساخته شود. تمامی مرورگرها میتوانند این فرمت را بطرز صحیحی نمایش دهند.

 

مزایای GIF:

بیشترین فرمت گرافیکی پیشتیبانی شده دیاگرامها در این فرمت تصویری بهتر نشان داده میشوند. Transparency در این فرمت پشتیبانی میشود.

 

JPEG

فایلهای JPEG فشرده سازی میشوند ولی از رنگهای حقیقی 24 بیتی پشتیبانی میکنند و برای عکاسانی کیفیت تصاویر برایشان اهمییت دارد مناسب تر هستند. JPEG از فرمت Progressive پشتیبانی میکند که این اجازه را میدهد تا تصویر با کیفیت بلافاصله بارگذاری شود درحالیکه مابقی المانها نیز در حال لود شدن میباشند.

 

مزیتهای JPEG:

حجم فشرده سازی بالا به معنای بارگذاری و دانلود سریعتر است.
تولید کیفیتی مطلوب برای عکاسان و نقشه های پیچیده.
پشتیبانی از رنگ 24 بیتی.

 

PNG

PNG نسبتاً فرمت جدیدی است که بعنوان جایگزینی برای فایلهای GIF بوجود آمده است. PNG تا 24 بیت رنگ را پشتیبانی میکند و همچنین از transparency و interlacing نیز پشتیبانی میکند که میتواند متن توصیفی کوتاهی را نیز برای تصویر در خود نگهدارد تا موتورهای جسنجوگر از آن استفاده کنند. متاسفانه اکثر مرورگرها از PNG پشتیبانی نمیکنند و آنهایی که از آن پشتیبانی میکنند هنوز از همه ویژگیهای آن پشتیبانی نمیکنند. ولی در آینده این موضوع تغییر خواهد کرد.

 

مزایای PNG:

  • غلبه بر محدودیتهای 8 بیت رنگ GIF
  • امکان قراردادن متن توصیفی در تصویر برای استفاده در موتورهای جسنجوگر
  • پشتیبانی از transparency
  • دیاگرامها در این فرمت، بهتر از فرمت JPEG نمایش داده می شوند.

تصاویر برداری

اکثر تصاویر وب، تصاویری رستر شده یا بیت مپ هستند که از شبکه ای از پیکسلهای رنگی تشکیل شده اند. نقشه ها و نقاشی ها میبایست توسط بردارها ترسیم شوند که از توصیفات ریاضی برای هر المان تشکیل شده است و خطوط و رنگهای تصویر را شکل میدهند. تصاویر برداری با کمک برنامه های برداری نظیر Adobe Illustrator و Macromedia Freehand ساخته میشوند و یکی از انتخابهای طراحان در ترسیم نقشه ها و نقوش میباشند. تصاویر برداری میبایست به یکی از فرمتهای GIF، JPEG یا PNG تبدیل شوند تا در صفحات وب بتوان از آنها استفاده کرد.

 

از چه فرمتی میبایست استفاده کرد؟

یک طراح سایت میتواند یا از فرمت GIF و یا از فرمت JPEG برای اکثر مقاصد خود استفاده نماید. ولی از آنجاییکه حجم فایلهای GIF معمولاً کوچکتر از حجم فایلهای JPEG است، بنابراین اکثر طراحان سایت از فرمت GIF برای بک گراندها، فریم ها، و باکسها و دیگر المانهای گرافیکی استفاده میکنند که در فرمت 8 بیتی مطلوب میباشند.
اکثر طراحان از فرمت JPEG برای عکسها و نقاشی ها استفاده میکنند که فشرده سازی زیاد برکیفیت تصاویر تاثیر گذار نباشد. با افزایش بیشتر پشتیبانی از این فرمت تصویری توسط اکثر مرورگرها، به احتمال زیاد این فرمت، جایگزینی برای فرمت GIF برای المانهای غیر از عکس در صفحات سایت خواهد بود ولی در هر صورت، GIF، همچنان برای تولید انیمیشن مورد استفاده قرار خواهد گرفت.