راه کار هایی برای داشتن یک وب سایت سازگار با موتور جستجوگر گوگل

راه کار هایی برای داشتن یک وب سایت سازگار با موتور جستجوگر گوگل راه کار هایی برای داشتن یک وب سایت سازگار با موتور جستجوگر گوگل

در ادامه به بررسی راهکارهایی برای داشتن یک وب سایت سازگار با موتور جستجوگر گوگل میپردازیم.

اطلاعات مورد نیاز بازدیدکنندگان از سایت را در اختیارشان بگذارید

ارائه محتوای با کیفیت بالا در صفحات مختلف وب سایت تان، به ویژه صفحه اصلی سایت، این مهم ترین کاری است که باید حتماً انجام داد. در صورتیکه صفحات وب سایت شما حاوی اطلاعات مفیدی باشد، خود این مطالب باعث جذب تعداد بسیار زیادی بازدیدکننده به سایت شما میشود و نظر مدیران وب سایت ها یا وب مستر ها را برای لینک کردن به سایت شما جلب میکند. در ایجاد یک سایت غنی از اطلاعات مفید، صفحات سایت را با وضوح و دقت در توصیف موضوع آن صفحه بنویسید. در مورد کلماتی که کاربران ممکن است برای پیدا کردن صفحات وب سایت شما از آنها استفاده کنند و آنها را برای جستجو در گوگل تایپ کنند خوب فکر کنید و از آن کلمات در صفحات وب سایت خود استفاده نمایید.

 

از لینک داشتن سایت های دیگر به وب سایت خود اطمینان حاصل کنید

لینک ها کمک میکنند که ربات های خزنده گوگل وب سایت شما را پیدا کنند و همچنین میتواند باعث شود سایت شما در نتایج جستجوی گوگل بهتر دیده شود. در زمانی که گوگل نتیجه یک جستجو را بر میگرداند، گوگل از تکنیک های پیچیده تطبیق متن برای نمایش صفحاتی استفاده میکند که هم مهم هستند و هم مرتبط به هر جستجو. گوگل یک لینک از صفحه A به صفحه B را به عنوان یک رای توسط صفحه A برای صفحه B تفسیر میکند. آرای داده شده توسط صفحاتی که خودشان وزن "مهم" بودنشان زیاد است، کمک میکنند تا صفحات دیگری را نیز "مهم" کنند.
به خاطر داشته باشید که الگوریتم های گوگل میتوانند لینک های طبیعی را از لینک های غیر طبیعی تشخیص دهند. لینک های طبیعی برای توسعه سایت شما به عنوان بخشی از طبیعت پویای وب هستند زمانی که سایت های دیگر مطالب ارزشمند شما را پیدا میکنند و فکر میکنند که آن مطالب برای بازدیدکنندگان از سایت آنها نیز میتواند مفید باشد. لینک های غیر طبیعی که به وب سایت شما می آیند مخصوصاً قرار داده شده اند تا وب سایت شما را در نگاه موتورهای جستجو محبوب تر نشان دهند. برخی از این نوع لینک ها (مانند شبکه های لینک و صفحات درگاه) در دستورالعمل های وب مستر گوگل توضیح داده شده اند. فقط لینک های طبیعی برای ایندکس شدن و رتبه بندی وب سایت ها مفید هستند.

 

دسترسی به تمام صفحات وب سایت خود را آسان نمایید

سایت خود را با یک ساختار ارتباطی منطقی بسازید. تمام صفحات باید از طریق حداقل یک لینک متنی ثابت قابل دسترسی باشند. از یک مرورگر متنی مانند Lynx برای بررسی وب سایت خود استفاده نمایید. اکثر ربات های اسپایدر وب سایت شما را مانند Lynx میبینند. اگر ویژگی هایی مانند جاوا اسکریپت، کوکی ها، شناسه های دوره (Session Ids)، قالب ها، DHTML و یا ماکرومدیا فلش مانع دیدن کل وب سایت شما در یک مرورگر متنی شوند، پس ربات های اسپایدر هم ممکن برای خزیدن در تمام وب سایت مشکل داشته باشند.

 

کارهایی که نباید انجام داد:

صفحه خود را با لیستی از کلمات کلیدی پر نکنید، تلاش برای پنهان سازی صفحات خود نکنید و یا ضفحات "فقط خزنده" را قرار ندهید. اگر وب سایت شما شامل صفحات، لینک ها و یا متنی باشد که شما نخواهید بازدید کنندگان آنها را ببینند، گوگل این لینک ها و صفحات را فریبنده در نظر میگیرد و ممکن است سایت شما را نادیده بگیرد.
احساس نکنید که موظف به خرید یک سرویس بهینه سازی موتور جستجو هستید. برخی از شرکت ها ادعا دارند که رتبه بندی بالا برای وب سایت شما در نتیج جستجوی گوگل را تضمین میکنند. در حالی که شرکت های مشاوره ای مشروع میتوانند روند و محتوای وب سایت شما را بهبود ببخشند، اما دیگر شرکت ها با استفاده از تاکتیک های فریبنده تلاش میکنند تا موتور های جستجو را گول بزنند. مراقب باشید، در صورتیکه دامنه شما به یکی از این خدمات فریبنده وابسته شود، ممکن است که ایندکس شدن آن دامنه در گوگل ممنوع گردد. از تصاویر برای نمایش نام های مهم، محتوا و یا لینک ها استفاده نکنید. ربات های خزنده گوگل نمیتوانند متن موجود در تصاویر گرافیکی را تشخیص دهند. حتما از ALT برای تصاویر استفاده کنید اگر محتوای اصلی و کلمات کلیدی در صفحه شما نمیتوانند در فرمت HTML قرار بگیرند.
نسخه های کپی متعدد از یک صفحه را با URL های مختلف ایجاد نکنید. بسیاری از سایت ها نسخه های فقط متنی یا نسخه چاپی از صفحات با تصاویر گرافیکی زیاد ارائه میکنند که فقط متن آنها یکسان هستند. در صورتیکه سایت شما دارای محتوای یکسانی میباشد که از طریق آدرس های URL مختلف قابل دسترس میباشند، راه های مختلفی برای نشان دادن نسخه ارجح (canonical) از یک صفحه وجود دارد.