جستجوگر گوگل چگونه کار میکند

جستجوگر گوگل چگونه کار میکند جستجوگر گوگل چگونه کار میکند

راهنمای چگونه پیدا کردن و کشف وب سایت ها توسط گوگل، چگونه بررسی کردن و خزیدن در وب سایت ها و چگونه ارائه کردن آنها در نتایج جستجو.

هنگامی که شما در مقابل کامپیوتر خود مینشینید و یک جستجو در گوگل انجام میدهید، شما تقریبا بلافاصله با لیستی از نتایج از سراسر وب مواجه خواهید شد. چگونه گوگل صفحات وب را مطابق با درخواست و کوئری شما پیدا میکند، و چگونه این نتایج جستجو را الویت بندی میکند؟
در ساده ترین حالت، شما میتوانید تصور کنید که جستجو در وب مانند جستجو کردن در یک کناب خیلی بزرگ با یک شاخص و ایندکس بسیار وسیع است که مکان دقیق هر چیزی را به شما میگوید. زمانی شما یک جستجو در گوگل انجام میدهید، برنامه های گوگل، تمامی ایندکس ها را بررسی میکنند تا مرتبط ترین نتایج جستجو را به شما نشان دهد.

سه فرایند کلیدی در ارائه نتایج جستجو به شما:

خزیدن (Crawling): آیا گوگل سایت شما را میشناسد و درباره آن میداند؟ آیا گوگل میتواند آن را پیدا کند؟
ایندکس کردن (Indexing): آیا گوگل میتواند سایت شما را ایندکس کند؟
ارائه کردن و خدمت رسانی (Serving): آیا سایت مورد نظر مطالب خوب و مفیدی که با جستجوی کاربر مرتبط باشد را دارا میباشد؟

 

خزیدن

خزیدن فرایندی است که توسط آن ربات های گوگل صفحات جدید و به روز شده را پیدا میکنند تا به ایندکس گوگل اضافه شوند. گوگل با استفاده از مجموعه عظیمی از کامپیوترها، میلیاردها صفحه وب را واکشی میکند و یا در آنها میخزد. برنامه ای که عمل واکشی را انجام می دهد و یا به قول معروف در صفحات وب می خزد ربات گوگل (Googlebot) نام دارد وهمچنین با عناوین ربات و یا عنکبوت نیز شناخته میشود. ربات گوگل از یک فرایند الگوریتمی استفاده میکند: برنامه های کامپیوتری مشخص میکنند که کدام سایت ها باید خزیده شوند، چگونه خزیده شوند و چه تعداد صفحه از هر سایت میبایست واکشی شوند. فرایند خزیدن گوگل با لیستی از آدرس های صفحات وب که توسط فرایندهای خزیدن قبلی تولید شده اند آغاز میشود، و با داده های sitemap ارائه شده توسط مدیران سایت ها تکمیل میگردد. ربات گوگل تمام وب سایت هایی که لینک آنها را در هر صفحه ای پیدا کند را بازدید میکند و آنها را به لیست صفحات خزیده شده خود اضافه میکند. سایت های جدید به سایت های موجود تغییر میکنند و لینک های مرده مشخص میشوند و در به روز رسانی ایندکس گوگل لحاظ میشوند. گوگل هیچ پرداختی را برای خزیدن بیشتر از روال یک سایت قبول نمیکند، و در واقع گوگل سرویس جستجوی خود را از خدمت درآمد زای تبلیغات کلیکی خود جدا نگه داشته است.

 

ایندکس کردن

ربات گوگل تمام صفحاتی را که در آنها خزیده است پردازش می کند تا یک ایندکس عظیمی از تمامی واژگانی که دیده است و محل آنها روی هر صفحه را تدوین کند. علاوه بر این، گوگل اطلاعات داخل تگ های کلیدی و ویژگی ها را پردازش میکند. ربات گوگل میتواند انواع محتوای بسیار زیادی را پردازش کند اما همه نوع محتوا را نمیتواند. برای نمونه گوگل نمیتواند برخی از فایل های رسانه ای یا صفحات پویا را پردازش کند.

 

ارائه کردن و خدمت رسانی نتایج

هنگامی که یک کاربر یک کوئری یا پرس و جو را در کادر جستجوی گوگل وارد میکند، ماشین های گوگل ایندکس را برای تطبیق صفحات با کوئری شما جستجو میکند و نتایجی را که به اعتقاد گوگل مرتبط تر است به کاربر را بر میگرداند. این ارتباط توسط بیش از 200 فاکتور تعیین میشود که یکی از آنها رتبه بندی صفحات میباشد. رتبه بندی صفحات میزان اهمیت یک صفحه بر اساس لینک های ورودی از صفحات دیگر میباشد. به عبارت ساده تر، هر لینک به یکی از صفحات وب سایت شما از سمت سایت های دیگر به رتبه بندی وب سایت شما اضافه میکند. همه لینک ها برابر نیستند: گوگل به سختی برای بهبود تجربه کاربر در جستجو کردن تلاش میکند و این بهبود از طریق شناسایی لینک های اسپم و شیوه های متقلبانه دیگر که تاثیر منفی در نتایج جستجو دارد انجام میشود. بهترین نوع لینک ها آنهایی هستند که بر اساس کیفیت محتوای شما داده شده باشند. برای اینکه وب سایت شما در صفحات نتایج جستجو رتبه خوبی داشته باشد، این بسیار مهم است که مطمئن باشید که گوگل میتواند به درستی در وب سایت شما بخزد و آن را ایندکس کند. راهنمای وب مستر گوگل برخی از بهترین شیوه هایی که میتواند به شما کمک کند تا از اشتباهات رایج اجتناب کند و رتبه بندی وب سایت تان را بهبود بخشید را ارائه میکند.
ویژگی های Google's Did you mean و Google Autocomplete برای کمک به صرفه جویی در وقت کاربران با نمایش واژه های مرتبط، غلط املائی های متداول و کوئری های مشهور طراحی شده اند. مانند نتایج جستجوی گوگل, این کلمات کلیدی هم که توسط این ویژگی ها استفاده میشوند به صورت اتوماتیک بوسیله خزنده های وب و الگوریتم های جستجو ایجاد میشوند. گوگل این پیش بینی ها را فقط زمانی که فکر میکند به صرفه جویی زمانی کاربران کمک میکند نمایش میدهد. اگر رتبه یک وب سایت برای یک کلمه کلیدی خاص خوب است، به دلیل این است که الگوریتم های گوگل تشخیص داده اند که محتوای این سایت بیشترین رابطه را با کوئری کاربران دارد.