تفاوت طراحی وب سایت و توسعه وب سایت

تفاوت طراحی وب سایت و توسعه وب سایت تفاوت طراحی وب سایت و توسعه وب سایت

عبارت طراح وب سایت و توسعه دهنده وب سایت در جامعه و در تبلیغات بجای یکدیگر استفاده میشوند. ولی آنها دو چیز متفاوت میباشند. طراحی شامل آن چیزی میباشد که بیننده در سایت میبیند، و توسعه شامل عملکرد سایت میباشد. این مقالعه به تفاوتهای میان این دو عبارت میپردازد.

یک سایت شامل قسمت های متفاوتی می باشد:

شما و طرح – شامل گرافیک، رنگها، منوها و غیره میباشد.
محتوا – شامل اطلاعات، محصولات، و غیره در سایت میباشد.
عملکرد – شامل ویژگیهای تعاملی سایت با کاربر میباشد که یک وب سایت به کاربران خود ارائه میدهد که نیاز به زیر ساختهای درونی برای ارائه به کاربران میباشد.
قابل استفاده بودن – عبارت است از دیدن سایت از دید کاربران، و شامل کیفیت سایت در تعامل کاربران با سایت، منوها و مفید بودن سایت میباشد.

شما و طرح

شما و طرح شامل ظاهر کلی سایت میباشد. طراح وب سایت تصمیم میگیرد از چه رنگها و فونتهایی استفاده شود و صفحات سایت چگونه آرایش داده شوند. طراح گرافیک باید حس زیبا شناسی خوبی داشته باشد و دقیقا بداند چه ترکیبی از رنگها و عکسها مناسب پروژه ای است که صاحب سایت میخواهد به کاربران سایت ارائه دهد.

محتوا

مطالب، تمامی متونی می باشند که در یک سایت یافت میشوند و شامل کلیه مطالبی میباشند که میبایست در سایت قرار گیرند (از خط مشی سایت تا صفحات فروش محصولات). در مواردی شما نیاز به شخصی دارید تا مطالب سایت تان را تألیف کند.

عملکرد

عملکرد، شامل همه ویژگیهای تعاملی سایت و همچنین انیمیشن ها میباشد. مخلص کلام آن است که برنامه نویسان با بهره گیری از زبانهای مختلف برنامه نویسی تحت وب که از وب سرور پشتیبانی میکنند، کلیه ویژگیهای تعاملی سایت را طراحی میکنند. از فلش میتوان برای متحرک سازی تصاویر استفاده کرد Perl،PHP و جاوا زبانهای برنامه نویسی هستند که در وب سرور استفاده میشوند تا صفحاتی با دینامیک پیچیده بوجود آیند. این صفحات میتوانند مستقل از یکدیگر کار کنند ولی همه آنها از یک دیتابیس استفاده میکنند تا همه نیازهایی که کاربران از سایت انتظار دارند برآورده شود.
از جاوا اسکریپت برای خلق افکتهای جالب در مرورگرها استفاده میشود نظیر عوض شدن عکسها وقتی موس را روی آنها حرکت میدهید، یا تغییر رنگ لینکها، و غیره. جاوا اسکریپت بر روی مرورگر کابران اجرا خواهد شد و بر روی وب سرورها اجرا نمیشود. عملکردهای دیگر یک وب سایت، میتواند شامل نرم افزارهایی باشند که کاربران با آنها کار خواهند کرد نظیر فرم ها، مدیریت محتوا (در وبلاگها) و برنامه های مدیریتی دیگر که این امکان را برای کسانی که با برنامه نویسی آشنایی ندارند فراهم می کند تا داده های وب سایت را مدیریت نمایند. تمامی این برنامه ها می بایست از زبان HTML پشتیبانی کنند تا بتوانند در یک صفحه اینترنتی استفاده شوند.

قابل استفاده بودن

قابلیت استفاده یک وب سایت، قابلیتهایی میباشد که از دید کاربران آن سایت قابل مشاهده میباشد و اکثرا شامل موارد آزمایشی میباشند نظیر:
آیا ظاهر سایت واقعا تصویری که میبایست نشان داده شود را نشان میدهد؟
آیا منوهای سایت کاربر پسند میباشند؟
آیا منوهای سایت کاربران را به صفحاتی که صاحب سایت درخواست کرده بود، هدایت میکنند؟
آیا سایت سریع بارگذاری میشود؟
آیا برنامه های سایت بدرستی کار میکنند؟

تفاوت طراحی و توسعه

متاسفانه مبحث طراحی و توسعه سایت با یکدیگر گره خورده است. وقتی صحبت از ساخت متن و آزمایش قابل استفاده بودن سایت مطرح میشود، بوضوح به این مشکل برخورد خواهیم کرد. آیا یک فرد میتواند به تنهایی همه این کارها را انجام دهد؟ افرادی هستند که به تنهایی میتوانند همه این کارها را با هم انجام دهند ولی اکثر مردم می توانند تنها یکی یا دو تا از این وظایف را انجام دهند. طراحی وب سایت معمولاً شامل ساخت مطالب و قالب سایت میباشد در حالیکه توسعه وب شامل ساخت عملکرد سایت و آزمایش قابل استفاده بودن آن میباشد. طراحان وب سایت میبایست مهارت کافی در استفاده از ابزارهایی نظیر فتوشاپ را داشته باشند. اکثر آنها همچنین با زبان HTML نیز آشنایی دارند بطوریکه میتوانند طرحهایشان را پیاده سازی کنند. ولی به هر حال، استفاده از انیمیشن در سایت و قالب سایت و طراحی آنها برای صفحات مختلف نیز از وظایف طراحان وب سایت میباشد.
بسیاری از صاحبان سایت ها، مطالب سایت را در اختیار طراحان سایت قرار میدهند ولی طراح سایت ممکن است نیاز باشد تا در صورت امکان متون سایت را ویرایش کند و در بعضی موارد آنها را از نو بنویسد. طراح سایت معمولا آزمایش قابل استفاده بودن سایت را نیز برای بررسی منوها و سرعت بارگذاری سایت انجام خواهد داد. برنامه نویسان توسعه وب، عملکردهای یک وب سایت را برنامه نویسی میکنند، ولی تمام برنامه نویسی ها باید در چهارچوب HTML در صفحات جاسازی شوند. و بلعکس، محتویات HTML میتوانند درون برنامه ها جا سازی شوند. توسعه دهندگان وب، همچنین سایت را از لحاظ قابلیت استفاده کاربر، مورد بررسی و آزمایش قرار میدهند، حداقل برنامه نویسان، این آزمایش را برای عملکردهایی که برنامه نویسی میکنند مورد آزمایش قرار میگیرد. در نتیجه برنامه نویسان همچنین نیاز به داشتن دانشی در خصوص HTML دارند.
در هر حالت، طراحان وب سایت و برنامه نویسان توسعه دهنده وب، نیاز دارند تا در کنار هم مشغول بکار باشند تا این اطمینان حاصل شود که وب سایت، دقیقا همان چیزیهایی را که مشتری درخواست کرده است را انجام میدهد.