آشنایی با تکنیک های سئو

آشنایی با تکنیک های سئو آشنایی با تکنیک های سئو

تقریبا هیچ صفحه ای در گوگل برای یک کلمه کلیدی به تنهایی در نتایج جستجو قرار نمیگیرد، حتی اگر کلمه ای برای آن صفحه، کاملاً مناسب به نظر آید، این بدین معنی است که فاکتور های زیادی در انتخاب کلمات کلیدی از طرف گوگل نقش دارند و روزانه نیز به جمع این عوامل اضافه میگردد.

نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر شما به اصول سئو پایبند باشید و هدف خود را تعیین کرده باشید و نقشه راه را برای دست یافت به آن آماده کرده باشید و در همان مسیر قدم بردارید الگوریتم های جدید نه تنها در رسیدن به هدف شما خللی ایجاد نمیکنند بلکه باعث کامیابی بیشتر شما نیز خواهند شد. به عنوان مثال اگر سایتی در مورد فتوشاپ داشته باشید مطمئنا بازدید هایی خواهید داشت که انتظار آن را نداشته اید.
فرض کنید صفحه ای از همان سایت فتوشاپ شما وجود دارد که با عنوان " آموزش فتوشاپ " نام گذاری شده است. زمانی که از طریق ابزار های آنالیز بازدید، ارجاع دهنده به این صفحه را پیدا میکنید متوجه میشوید که بازدید کننده فقط چنین عبارتی را جستجو نکرده بلکه چیزی شبیه " آموزش فتوشاپ همراه با سه بعدی سازی " را مورد جستجو قرار داده است. در صورتی که شما اصلا از عبارت " سه بعدی " در سایت خود استفاده نکرده اید. اما از آنجایی که گوگل طبق الگوریتم های خود توانایی تشخیص موضوعات مرتبط را دارد، این جستجو را به سایت شما هدایت کرده است. علت اصلی آن هم ارتباط معنایی واژه فتوشاپ با کلمه گرافیک بوده است.
نتیجه ای که میتوان گرفت این است که عبارات کلیدی long tail در بهینه سازی on-page فوق العاده نقش موثری دارند. استفاده از عبارات کلیدی long tail انتخابی توسط شما یک یا دو بار در صفحه کفایت میکند کلاً بهتر است میانگین استفاده از کلمات کلیدی بین 1 الی 3 درصد نسبت به کل مطلب شما باشد. اگر بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده کنید وضعیتی پیش می آید که موتور جستجو به این نتیجه میرسد که شما قصد تقلب را دارید. پس باید سعی کرد حالت طبیعی موجود را رعایت کرد.

تاثیر کد های Html در سئو

مولفه ای که نباید هیچ وقت فراموش شود، این است که یک سئو کار باید تمام و کمال به تمام کد های HTML مسلط باشد. در واقع بیشتر بازدید کنندگان فقط به دنبال محتوای مورد نظر خود در سایت هستند و اهمیتی به نوع کد نویسی سایت نمیدهند. یک کلمه موقع نمایش سایت ممکن است بسیار متفاوت ازآن چیزی باشد که واقعاً در کد نویسی HTML قرار گرفته است ولی از آنجا که موتور های جستجو دید بصری همچون انسان را ندارند، این تجزیه تحلیل کد های HTML است که به آن ها کمک میکند مطالب موجود در صفحه را درک نمایند. در زبان HTML تگ های زیادی وجود دارد.

تگ عنوان

در زمانی که از یک صفحه اینترنتی بازدید میکنیم اگر در عنوان پنجره مرورگر، " آموزش سئو " درج شده باشد، کد نویسی آن به شکل زیر است: <title>آموزش صفحه<title/>، باید دقت داشت عبارات کلیدی اصلی خود را حتماً باید در این تگ استفاده کنید و البته قانونی وجود ندارد که تگ h2 که در ادامه راجع به آن بحث خواهیم کرد، حتما باید با تگ عنوان ما یکسان باشدو انتخاب عنوان صفحه باید با منظر کلی نگری باشد. به عنوان مثال اگر صفحه ای از طریق عبارات کلیدی " آموزش فتوشاپ حرفه ای " بسیار مورد بازدید قرار میگیرد با انتخاب عنوانی مشابه " چگونگی آموزش فتوشاپ به صورت حرفه ای برای تازه کار ها " میتوان ترافیک بیشتری جلب نمود زیرا هم شامل عبارتی مرتبط با کلمه کلیدی ماست و هم کاربر را ترغیب به بازدید از صفحه میکند. همان طور که ذکر شد، این تگ در عنوان صفحه مرورگر نمایش می یابد و در لیست نتایج جستجو در موتور های جستجو، عنوان صفحه انتخابی شما از همه مهم تر است و به سایت شما لینک داده میشود که مشخصاً با آبی پر رنگ نمایان است. علاوه بر اینکه، باید از عبارت کلیدی خود استفاده کنیم باید عنوان را نیز طوری انتخاب نماییم که باعث جذب کاربر نیز بشود. البته موتور های جستجو تنها تا 120 کاراکتر را درلیست نتایج جستجو نمایش میدهند که البته برای گوگل این رقم 70 کاراکتر است . اگر طولانی شود مابقی عنوان با ... جایگزین خواهد شد.
نکته : اگر از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) استفاده میکنید، حتماً از افزونه هایی استفاده نمایید که علاوه بر انتخاب عنوان مطلب، امکان انتخاب عنوان صفحه را نیز فراهم می آورند.
عناصر متا که با تگ <… meta> شروع میشوند، ساختار اطلاعاتی صفحه وب سایت را مشخص میکنند که برای کاربران قابل مشاهده نیست و حتما برای مشاهده آنها به منبع صفحه (Source Page) باید مراجعه کرد. متا تگ ها برای درک صحیح روبات ها از صفحات وب طراحی شده اند.

تگ توضیحات

این تگ هم یکی از تاثیر گذارترین موارد در سئو است. شکل کلی این تگ به صورت زیر است که وظیفه اصلی آن ارائه توضیحات مختصر پیرامون صفحه است . توضیحاتی که شما پیرامون صفحه سایت خود در این تگ در لیست نتایج جستجو نمایش مییابد هر چند اگر بیشتر باشد خطایی رخ نمیدهد اما توصیه میشود که این محدودیت را رعایت کنید.

سایر متا تگ ها

نمونه ای از سایر متا تگ ها:
<”meta name=”revisit-after” content=”period>
نمونه ای از متا تگ های بی تاثیر در سئو:
<”meta name=”copyright” content=”text>
<meta name=”generator” content=”program>
<meta name=”formatter” content=”program>

تگ های سرتیتر ( Heading )

تگ های H که از h1 شروع شده و به h2 ختم می شوند، برای تعیین تیتر ها یا همان عناوین بخش های یک صفحه به ترتیب اولویت استفاده میشوند. تگ h2 مهمتربن تگی است که عنوان کل صفحه را تعیین میکند و به این ترتیب، تگ h2 برای سرتیتر های زیر شاخه استفاده میشوند و به همین ترتیب، ادامه پیدا میکند. معمولاً در صفحات، تنها تگ هایh1 الیh3 استفاده میشوند که به نوع محتوا بستگی دارند. استفاده از عبارات کلیدی در این تگ ها را نباید فراموش کرد که البته، الویت با تگh1 است. از تگh1 است، تنها باید یکبار در هر صفحه استفاده نمود زیرا همان طور که گفته شد به عنوان تیتر کلی صفحه به کار میرود. این محدودیت برای تگ های دیگر وجود ندارد.
تگ h1 برای موتور های جستجو بسیار مهم هستند. از آنجایی که هر صفحه از سایت شما مطالب مخصوص به همان صفحه را دارد نباید تگ های h1 شما در همه صفحات مشابه یکدیگر باشند.

بعضا دیده می شود طراحان، اسم سایت را در این تگ قرار داده و از تگ h2 به عنوان تعیین کننده سرتیتر کل صفحه استفاده می کنند که کاری اشتباه است زیرا که عنوان تکراری خواهد بود و نمره منفی در نظر گرفته می شود دقیقا به همان علتی که ماهیت h1 است.